D38999/20WG11SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
83
In Stock :
83
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2007
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Shell Size, MIL :
G
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Orientation :
C
Current Rating (Amps) :
23A
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Self Locking
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
11
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
11
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
21-11
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
Receptacle
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WG11SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG11SC Overview
D38999/20WG11SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11SC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11SC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER