D38999/20WG11SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
11
DIN Conformance :
No
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
No
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
G
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
11
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
23A
Feature :
Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Body Plating :
Cadmium
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Datasheets
D38999/20WG11SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG11SC Overview
D38999/20WG11SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11SC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11SC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER