D38999/20WG11SBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SBL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11SBL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
12
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
11
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Olive Drab
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
11
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
G
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/20WG11SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG11SB-LC Overview
D38999/20WG11SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11SB-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT