D38999/20WG11SB
Mfr.Part #
D38999/20WG11SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11SB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Length :
32.77mm
Pbfree Code :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Gender :
FEMALE
Mixed Contacts :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Flange
JESD-609 Code :
e4
Bulk
Mount :
Flanges, Panel, Wall
REACH SVHC :
No SVHC
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Depth :
40.1mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
23A
Radiation Hardening :
Termination :
Crimp
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Style :
Socket
Orientation :
B
Gender :
Receptacle
Plating :
Cadmium
Datasheets
D38999/20WG11SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG11SB Overview
D38999/20WG11SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER