D38999/20WG11SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
40.1mm
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
G
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Empty Shell :
Orientation :
B
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
11
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Style :
Socket
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
11
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
32.77mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Plating :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
23A
IEC Conformance :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Datasheets
D38999/20WG11SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded