D38999/20WG11SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
11
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
No
Orientation :
B
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Style :
Socket
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Published :
IEC Conformance :
Length :
32.77mm
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Depth :
40.1mm
Number of Positions :
11
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
G
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
23A
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WG11SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG11SB Overview
D38999/20WG11SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER