D38999/20WG11SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG11SB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Socket
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
No
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Published :
Pbfree Code :
No
Length :
32.77mm
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
DIN Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Empty Shell :
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
G
Current Rating :
23A
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
11
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Depth :
40.1mm
Backshell Type :
Solid
Radiation Hardening :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WG11SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG11SB Overview
D38999/20WG11SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER