D38999/20WG11SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Contact Style :
Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
23A
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel, Wall
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
11
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL :
G
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Length :
32.77mm
Orientation :
B
Number of Positions :
11
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Gender :
FEMALE
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Depth :
40.1mm
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WG11SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG11SB Overview
D38999/20WG11SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER