D38999/20WG11SAL
Mfr.Part #
D38999/20WG11SAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Orientation :
A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
12
IEC Conformance :
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/20WG11SAL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11SA-LC Overview
D38999/20WG11SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT