D38999/20WG11SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11SA
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
21-11
Orientation :
A
Length :
33.65mm
Gender :
Receptacle
Depth :
40.2mm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
G
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Feature :
Self Locking
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Applications :
Military
Body Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Mount :
Flanges
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2001
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
23A
Datasheets
D38999/20WG11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG11SA Overview
D38999/20WG11SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER