D38999/20WG11SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
Total Number of Contacts :
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Flanges
Applications :
Military
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Current Rating (Amps) :
23A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
33.65mm
Shell Size, MIL :
G
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
21-11
Radiation Hardening :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Depth :
40.2mm
Empty Shell :
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
2001
Feature :
Self Locking
Datasheets
D38999/20WG11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG11SA Overview
D38999/20WG11SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER