D38999/20WG11SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
G
Body Plating :
Cadmium
Mount :
Flanges
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Length :
33.65mm
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2001
Filter Feature :
Depth :
40.2mm
Current Rating (Amps) :
23A
Applications :
Military
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
21-11
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging :
Bulk
Feature :
Self Locking
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
8 Weeks
Orientation :
A
Total Number of Contacts :
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Radiation Hardening :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WG11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded