D38999/20WG11PNL
Mfr.Part #
D38999/20WG11PNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Threaded
Contact Shape :
Circular
Depth :
40.1mm
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Published :
Contact Size :
12
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
Radiation Hardening :
11
Contact Plating :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Shielded
Mount :
Wall
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
23A
Gender :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
32.77mm
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Number of Positions :
11
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Panel Mount
Contact Gender :
Male
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
D38999/20WG11PNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG11PN-LC Overview
D38999/20WG11PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT