D38999/20WG11PNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11PNL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Current Rating :
23A
Shell Finish :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
HTS Code :
Length :
32.77mm
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
11
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
11
Contact Gender :
Male
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
Mount :
Wall
Shell Size, MIL :
G
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Depth :
40.1mm
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Contact Size :
12
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WG11PNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG11PN-LC Overview
D38999/20WG11PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT