D38999/20WG11PN
Mfr.Part #
D38999/20WG11PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG11PN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
No
Radiation Hardening :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Contact Gender :
Male
Backshell Type :
Solid
Depth :
40.1mm
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
23A
Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
Contact Style :
Pin
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Empty Shell :
Length :
32.77mm
Total Number of Contacts :
11
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WG11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG11PN Overview
D38999/20WG11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER