D38999/20WG11PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11PN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Radiation Hardening :
No
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Backshell Type :
Solid
Length :
32.77mm
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
G
Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
16 Weeks
Total Number of Contacts :
11
Current Rating :
23A
Depth :
40.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
D38999/20WG11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG11PN Overview
D38999/20WG11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER