D38999/20WG11PE
Mfr.Part #
D38999/20WG11PE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11PE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Contact Shape :
Circular
Orientation :
E
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Plastic
Shell Size, MIL :
G
Contact Plating :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
11
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
MIL-DTL-38999
Contact Size :
12
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WG11PE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11PE-LC Overview
D38999/20WG11PE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11PE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11PE-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER