D38999/20WG11PDL
Mfr.Part #
D38999/20WG11PDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Filter Feature :
Type :
For Male Pins
Contact Size :
12
Ingress Protection :
Environment Resistant
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
11
Pbfree Code :
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
D38999/20WG11PDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WG11PDL Overview
D38999/20WG11PDL Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG11PDL Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG11PDL Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT