D38999/20WG11PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11PD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
11
Current Rating :
23A
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
G
DIN Conformance :
No
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
Empty Shell :
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WG11PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG11PD Overview
D38999/20WG11PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG11PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG11PD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER