D38999/20WG11PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Orientation :
D
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
11
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
G
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
23A
Mixed Contacts :
No
Mount :
Flanges, Panel
Pbfree Code :
Number of Positions :
11
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WG11PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG11PD Overview
D38999/20WG11PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG11PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG11PD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER