D38999/20WG11PD
Mfr.Part #
D38999/20WG11PD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
11
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
G
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
Current Rating :
23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WG11PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded