D38999/20WG11PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#12 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Empty Shell :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size, MIL :
G
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
D
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
11
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
23A
Datasheets
D38999/20WG11PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG11PD Overview
D38999/20WG11PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG11PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG11PD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER