D38999/20WG11PCL
Mfr.Part #
D38999/20WG11PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG11PCL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Panel Mount
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Orientation :
C
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Size :
12
Flange
Contact Type :
Crimp
Body Plating :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WG11PCL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11PC-LC Overview
D38999/20WG11PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11PC-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT