D38999/20WG11PCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
11
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
G
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Contact Size :
12
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
11
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WG11PCL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11PC-LC Overview
D38999/20WG11PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11PC-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT