D38999/20WG11PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
11
DIN Conformance :
No
Insert Material :
Plastic
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Total Number of Contacts :
11
Body Plating :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
12
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11PC-LC Overview
D38999/20WG11PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11PC-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT