D38999/20WG11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
21-11
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2006
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
Male
Total Number of Contacts :
11
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
No SVHC
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
G
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
No
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
Radiation Hardening :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Contact Style :
Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
23A
HTS Code :
Datasheets
D38999/20WG11PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG11PC Overview
D38999/20WG11PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11PC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER