D38999/20WG11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11PC
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Military Standard :
MIL-DTL-38999
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Shell Size, MIL :
G
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
11
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gender :
Receptacle
Published :
2006
Contact Gender :
Male
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
11
Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Contact Style :
Pin
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
C
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
21-11
Current Rating :
23A
Datasheets
D38999/20WG11PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG11PC Overview
D38999/20WG11PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11PC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER