D38999/20WG11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
11
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Flange
Published :
2006
Contact Gender :
Male
Mount :
Flanges, Panel, Wall
HTS Code :
Shell Size - Insert :
21-11
Plating :
Cadmium
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
G
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
11
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
Current Rating :
23A
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Contact Style :
Pin
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/20WG11PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG11PC Overview
D38999/20WG11PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11PC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER