D38999/20WG11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
21-11
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
G
Current Rating :
23A
Number of Positions :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Published :
2006
HTS Code :
Plating :
Cadmium
Orientation :
C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
11
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Pin
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WG11PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded