D38999/20WG11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG11PC
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
G
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
C
Contact Gender :
Male
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
11
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
21-11
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Style :
Pin
Radiation Hardening :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2006
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Current Rating :
23A
Number of Positions :
11
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Body Material :
Aluminium
Plating :
Cadmium
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WG11PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG11PC Overview
D38999/20WG11PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11PC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER