D38999/20WG11PC
Mfr.Part #
D38999/20WG11PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#12 PIN RECP
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
2006
Ratings :
yes
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Shell Size - Insert :
21-11
Receptacle
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
11
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Size, MIL :
G
Contact Style :
Pin
HTS Code :
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Plating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Current Rating :
23A
Number of Positions :
11
Pbfree Code :
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WG11PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG11PC Overview
D38999/20WG11PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11PC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER