D38999/20WG11PB-LC
Mfr.Part #
D38999/20WG11PB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
10 Weeks
11
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
B
Threaded
Contact Size :
12
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size, MIL :
G
Type :
For Male Pins
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Plastic
No
Contact Plating :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shielded
Body Plating :
MIL-DTL-38999
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG11PB-LC Overview
D38999/20WG11PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11PB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11PB-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT