D38999/20WG11PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG11PB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Contact Style :
Pin
Shell Size, MIL :
G
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Published :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
Male
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Gender :
Receptacle
Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
11
Termination :
Crimp
Current Rating :
23A
Filter Feature :
Number of Positions :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WG11PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG11PB Overview
D38999/20WG11PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER