D38999/20WG11PB
Mfr.Part #
D38999/20WG11PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Shielded
Current Rating :
23A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
11
Backshell Type :
Solid
50.0μin 1.27μm
Contact Gender :
Male
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Plating :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Ratings :
Orientation :
B
Datasheets
D38999/20WG11PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded