D38999/20WG11PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
23A
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
11
Pbfree Code :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
No
Orientation :
B
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Contact Gender :
Male
Published :
Shell Material :
Aluminum
Contact Style :
Pin
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
11
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
16 Weeks
IEC Conformance :
Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
G
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20WG11PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG11PB Overview
D38999/20WG11PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER