D38999/20WG11PAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
65
In Stock :
65
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
G
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
12
Contact Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Contact Shape :
Circular
Depth :
40.1mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
11
Note :
Contacts Not Included
Current Rating :
23A
Published :
2006
Shell Size - Insert :
21-11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Wall
Radiation Hardening :
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
11
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Length :
32.77mm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WG11PAL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG11PA-LC Overview
D38999/20WG11PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11PA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT