D38999/20WG11PAL
Mfr.Part #
D38999/20WG11PAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG11PAL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Depth :
40.1mm
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Gender :
Male
Cadmium
Length :
32.77mm
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Flange
Type :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
11
Contact Type :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
A
Contact Size :
12
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
23A
Published :
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Wall
Datasheets
D38999/20WG11PAL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG11PA-LC Overview
D38999/20WG11PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11PA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT