D38999/20WG11PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11PA
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
21-11
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Polarization :
A
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Plug Diameter-Max :
1.366 inch
Contact Quantities :
11
Mount :
Flanges
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Depth :
40.2mm
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
11
Radiation Hardening :
No
Published :
2009
Unique Insert Number :
G11
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
23A
Orientation :
A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Length :
33.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Feature :
Self Locking
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
yes
Mixed Contacts :
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
G
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
Contact Size :
12
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WG11PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG11PA Overview
D38999/20WG11PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11PA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER