D38999/20WG11PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
23A
Plug Diameter-Max :
1.366 inch
Length :
33.65mm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
11
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
11
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges
Contact Quantities :
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
Termination :
Crimp
Polarization :
A
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Depth :
40.2mm
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
yes
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
21-11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
G
Contact Size :
12
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Unique Insert Number :
G11
Feature :
Self Locking
Gender :
Receptacle
Published :
2009
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WG11PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG11PA Overview
D38999/20WG11PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11PA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER