D38999/20WG11PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Length :
33.65mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Polarization :
A
Shell Material :
Aluminum
Contact Quantities :
11
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
A
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Published :
2009
Depth :
40.2mm
Unique Insert Number :
G11
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Plug Diameter-Max :
1.366 inch
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating (Amps) :
23A
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
G
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
REACH SVHC :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
12
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
21-11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
11
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
Mount :
Flanges
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Applications :
Military
Datasheets
D38999/20WG11PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG11PA Overview
D38999/20WG11PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11PA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER