D38999/20WG11PA
Mfr.Part #
D38999/20WG11PA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Size :
12
Filter Feature :
No
Contact Quantities :
11
Mount :
Flanges
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging :
Bulk
Depth :
40.2mm
No
Current Rating (Amps) :
23A
COPPER ALLOY
Feature :
Self Locking
Body Plating :
Aluminium
Length :
33.65mm
Radiation Hardening :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Plug Diameter-Max :
1.366 inch
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
yes
Polarization :
A
Backshell Type :
Solid
Applications :
Military
Published :
2009
Shell Size - Insert :
21-11
Unique Insert Number :
G11
Datasheets
D38999/20WG11PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded