D38999/20WG11P
Mfr.Part #
D38999/20WG11P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
11
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Mount :
Flanges, Panel
Threaded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Male
Empty Shell :
Contact Style :
Pin
Mixed Contacts :
Current Rating :
23A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Datasheets
D38999/20WG11P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG11P Overview
D38999/20WG11P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11P Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER