D38999/20WG11JE
Mfr.Part #
D38999/20WG11JE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11JE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Shell Material :
Aluminum
Color :
REACH SVHC :
Unknown
Mixed Contacts :
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
23A
Orientation :
E
Applications :
Military
HTS Code :
11
Feature :
Self Locking
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WG11JE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG11JE Overview
D38999/20WG11JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11JE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11JE Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER