D38999/20WG11JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11JD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
23A
Empty Shell :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Filter Feature :
No
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
11
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Self Locking
Total Number of Contacts :
11
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Military
Published :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WG11JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded