D38999/20WG11JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11JD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
No
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Feature :
Self Locking
Total Number of Contacts :
11
Mixed Contacts :
No
Current Rating (Amps) :
23A
Packaging :
Bulk
Applications :
Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Published :
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
11
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
G
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
D
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Body Material :
Aluminium
Reach Compliance Code :
not_compliant
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WG11JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG11JD Overview
D38999/20WG11JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11JD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11JD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER