D38999/20WG11JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11JC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG11JC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Applications :
Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Feature :
Self Locking
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
23A
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
G
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Orientation :
C
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
11
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WG11JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG11JC Overview
D38999/20WG11JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11JC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11JC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER