D38999/20WG11JC
Mfr.Part #
D38999/20WG11JC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Olive Drab
Body Plating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
Current Rating (Amps) :
23A
Non-RoHS Compliant
Feature :
Self Locking
Applications :
Military
REACH SVHC :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WG11JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded