D38999/20WG11JB
Mfr.Part #
D38999/20WG11JB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Reach Compliance Code :
not_compliant
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
11
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Body Plating :
Applications :
Military
Threaded
Feature :
Self Locking
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
23A
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WG11JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG11JB Overview
D38999/20WG11JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG11JB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG11JB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER