D38999/20WG11JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG11JB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
No
Empty Shell :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Body Plating :
Cadmium
Feature :
Self Locking
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Published :
Current Rating (Amps) :
23A
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
G
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
11
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
11
HTS Code :
Applications :
Military
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
D38999/20WG11JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded