D38999/20WG11JA-LC
Mfr.Part #
D38999/20WG11JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Pins :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
11
Type :
For Female Sockets
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Shell Size - Insert :
21-11
Housing Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
12
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Published :
2011
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG11JA-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.A 11 pin is provided on the device.
D38999/20WG11JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG11JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG11JA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT